Så för att den snabba och smutsiga instruktioner få detta att fungera. (Jag antar att du har viss erfarenhet av Access och ODBC.)
- Öppna ActReader.exe. Detta verktyg används för att ange ett lösenord på SQL Server-instans som ACTReader ”användare” kommer att använda för en ODBC-anslutning.
- Öppna Microsoft Access. Vi kommer att använda detta i vårt exempel, men du kan använda andra verktyg.
- Gå till External Data>More>ODBC Database
- Välj Importera eller Länka tabeller och sedan OK
- Klicka på knappen Ny för att skapa en ny datakälla (fil eller Machine – spelar ingen roll)
- Välj SQL Server som driver
- Skapa ett namn och beskrivning för datakällan. Servern kan vara en maskin, men om du kör ACT! lokalt, välj din maskin. Lägg också till ACT7 i slutet av maskinnamnet. t.ex. MYLAPTOP\ACT7
- Klicka på ”Med SQL Server-autentisering …” radioknappen.
- Inloggnings ID är ”ActReader”, och lösenordet är det du satte med verktyget.
- Ändra standard databasen till den ACT! databas som du vill arbeta med
När det är klart, kommer du att bli presenterad med alla tabeller i ACT! databas. Du kan nu använda dem som en Access-tabell – skapa en rapport, tillämpning, analys, etc.
Till exempel, skapa ett program för projekt-och tidredovisning. Vissa ACT! användare är märkta med en Ja/Nej-fält i ACT! som sätter dem till en ”aktiv” status. I Access skapa ett makro att importera bara de kontakter med fältet satt till ”Ja” och lägg dem till huvudtabellen i Access, som är hörnstenen för ett tracking system. På detta sätt finns alltid de mest aktuella kontaktuppgifterna i Access, direkt från ACT!.
Originally posted 2014-03-20 07:39:35.